Yatak Örtüsü

Filter

Yatak Örtüsü

Yatak örtüsü tek ve çift kişilik modelleri özellikle yatak odalarında çok sık tercih edilen tekstil ürünleri  arasında yer alır. Göz kamaştırıcı renkleri ve modellerinin yanı sıra işlevleri ile ön plana çıkan örtüler, dekoratif açıdan da önemli öğelerden biridir. Yatak odalarında kalite ve şıklığı yansıtan yatak örtüleri, geniş ürün yelpazesi ile tüm yatak odaları için alternatif çözümler sunar. Özellikle her yıl yenilenen ya da başka bir tasarımla piyasaya sunulan pek çok farklı modeller içerisinde trend parçaları görmek ve yatak odalarında daha şık ve göz alıcı görüntüler oluşturmak mümkündür.

Yatak Örtüsü Modelleri

Yatak örtüleri kendi içerisinde tek kişilik yatak örtüsü ve çift kişilik yatak örtüsü olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Tabi her biri kendi içerisinde farklı ölçü ve ebatlara sahiptir. Tek kişilik yatak örtüleri genelde misafir odalarında bulunan tek kişilik yataklar için tercih edilir. Çift kişilik yatak örtüleri ise yaz/kış yatak odalarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Özellikle evli çiftler tarafından çok fazla tercih edilen modeller olduğunu belirtmek doğru olur.

Tek Kişilik Yatak Örtüleri

Evlerimizin nasıl bir tasarıma bürüneceği ya da hangi eşyaların hangi objelerle uyumlu olacağı tamamen bizim verdiğimiz kararlar doğrultusunda gelişir. Aslında her insanın içinde kendi özgü mimar ezgileri yer alır. Renkler, desenler ya da buna benzer pek çok farklı etken evlerimizde bizlerin kararı doğrultusunda gelişir. Çünkü kendi beğenilerimize göre oluşturduğumuz dekorasyonlar, daha estetik ve şık dokunuşların göstergesidir. Tek kişilik yatak örtüsü modelleri de aynı şekilde şık ve estetik duruşun öne çıkardığı izlenimlerden biri olarak ön plana çıkar. Ev tekstilinin önemli parçalarından biri olan tek kişilik yatak örtüleri, hemen herkesin evinde yer edinmiş olan tekstil ürünlerinden biridir. Tek kişilik yatak örtüleri geniş kullanım alanları ile öne çıkar. Öğrenci evlerinden otellere, misafir odalarından yazlıklara kadar pek çok farklı mekanda bu örtülere ihtiyaç duyulduğunu söylemek doğu olur. Farklı desen ve renkleri ile şıklığın simgesi olan ve dekoratif çözümler sunan tek kişilik yatak örtüleri, genel olarak 240 cm boy genişliğine ve 160 cm en genişliğine sahiptir. Tek kişilik yatak örtülerinde standart boylar hemen hemen bu şekildedir. Ancak marka ve modele bağlı olarak ölçülerin değişmesi mümkündür.

Tek Kişilik Yatak Örtüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tek kişilik yatak örtüsü seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar yer alır. Çünkü yatak örtülerinde en doğru seçimi yapmak yaşam alanlarınızda daha estetik ve şık görüntüler oluşturmanıza yardımcı olur. Bunun yanında seçimleriniz aynı zamanda görsel olarak ferahlamanıza ve nefes almanıza olanak sağlar. Bu nedenle tek kişilik yatak örtüsü almaya karar vermeden önce birtakım püf noktaları gözden kaçırmamanızda yarar vardır. Şimdi, tek kişilik yatak örtüsü alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? daha yakından göz atalım.
 • Tek kişilik yatak örtüsü alırken ilk olarak dekorasyon açısından mekana uygunluğa dikkat edilmesinde yarar vardır. Odanızın dekoruna ve tasarımına uyum sağlaması daha şık görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle renk ve desen konusunda daha titiz bir tercih yapmak önemlidir.
 • Bunun yanında yatak boyuna uygun modellerin seçilmesi daha derli toplu ve düzenli bir görünüm meydana getirir. En ve boy oranları yatağınızın ebatları ile uyumlu olmaması halinde görsellik açısından hiç de hoş olmayan görüntüler meydana getirebilir.
 • Yatak odası tasarımınız daha çok beyaz ya da bej tonlarında ise tek kişilik yatak örtüsü modellerinden renkli olanları tercih edebilirsiniz. Bu seçim yatak odanızın ambiyansında ve akustiğinde dikkat çekici değişimler yaşanmasında neden olur.
 • Ayrıca gerek yatak başlığınız gerekse de odanızın perdeleri ile renk açısından uyumlu bir görüntü oluşturmanızda yarar vardır. Bir oda içerisinde öne çıkan objelerin renklerini baz alarak karar vermek, renkler arası uyumluluğu sağlamanın en önemli yollarından biridir.
 • Diğer yandan dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise yatak örtüsünün dokusudur. Saten dokuya sahip yatak örtüleri daha kaygan ve kırılgan olması nedeniyle yatağın sürekli bozulmasına neden olabilir ya da yatağınızı karmaşık gösterebilir. Bu yüzden pamuklu yatak örtülerini seçmek yararlı olur.

Çift Kişilik Yatak Örtüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alışverişlerinde sıkça öne çıkan yatak örtüleri arasında nevresim, çarşaf ve yatak örtüsü gibi ürünler yer alır. Çift kişilik yatak örtüleri özellikle evli çiftlerin alışveriş listesinde sıklıkla yer alan ev tekstil ürünlerinden biridir. Ayrıca çift kişilik yatak örtüleri yastık kılıf ile beraber takım olarak da satışa sunulur. Bunun yanında yatak örtüsü takımları;
 • Dantel
 • Saten
 • Pamuklu
 • Kapitone
olarak farklı çeşitleri ile öne çıkar. Her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olan çift kişilik yatak örtüleri, aynı zamanda renk ve desen çeşitliğiyle de dekoratif çözümlerin önde gelen ürünleri arasında yer alır.

Pamuklu Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Pamuklu çift kişilik yatak örtüleri genelde günlük kullanım için tercih edilir. İnsan sağlığını tehdit etmeyen dokuya sahip olmalarının yanında yazlık ve kışlık modelleri ile öne çıkar. Çoğu zaman desenli olarak üretilen bu yatak örtüleri, aynı zamanda düz renkli modelleri de barındırır. Ayrıca yıllar geçse dahi modası geçmeyen ev tekstil ürünü olma özelliği taşır.

Saten Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Saten çift kişilik yatak örtüleri, genel olarak gelin yataklarında sıklıkla karşımıza çıkar. Bunun yanında çeyizlerin de vazgeçilmezleri arasında yer alır. Şık ve göz alıcı bir görüntü ortaya koyan bu modeller, özellikle king size yataklarda elegant bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Koyu renkli çeşitleri en dikkat çekici modellerden biri olarak görülür.

Dantelli Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Dantel her kadının eskimeyen el işi ürünleri arasında yer alır. Yatak örtülerinde de kendine yer edinen danteller, yataklarda şık ve dekoratif görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Farklı renk ve motiflerin bir arada toplandığı bu geniş yelpazede oldukça ideal ürünler arasında yer aldığını belirtmek mümkündür. Ayrıca ameliyat ya da sünnet gibi organizasyonların da vazgeçilmezlerinden biri olduğunu söylemek doğru olur.

Polyester Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Polyester çift kişilik yatak örtüleri kapitone desenleri ile rahatlığın simgesi olarak görülür. Cilde uyumlu bir kumaştan üretilmelerinin yanı sıra cildi tahriş etmez ve bu yönüyle çok fazla kullanılır. Bunun yanında minimalist evlerinde tercihi olan polyester yatak örtüleri, yatak odalarında tasarımın tamamlayıcı unsuru olarak görülür.

Örgü Çift Kişilik Yatak Örtüsü

Örgü çift kişilik yatak örtüleri her sezon yenilenen içeriği ile modanın kalbinde yer alır. Triko ya da makrome olarak üretilen bu yatak örtüleri, evli çiftlerin de çok fazla ilgisini çeker. Modern bir tasarımın oluşturulduğu evlerde ortaya koyduğu dekoratif duruş ile tamamlayıcı bir rol oynar. Bunların yanı sıra gençlerin de çok fazla ilgi gösterdiğini belirtmek mümkündür.

Çift Kişilik Yatak Örtüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çift kişilik yatak örtüsü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler daha şık ve göz alıcı mekanların oluşmasında sizlere yardımcı olur. Bunun yanında yatak örtüsü dendiğinde sağlık konusu da ön plana çıkar ve bu nedenle seçim yaparken insan sağlığını tehdit etmeyecek yatak örtüsü modellerinin tercih edilmesinde her zaman için yarar vardır. Peki, çift kişilik yatak örtüsü alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? daha yakından bakalım.
 • Çift kişilik yatak örtüsü seçiminde anti alerjenik kumaştan üretilen modellerin tercih edilmesinde yarar vardır. Yatak ötüşü kumaşının azoik boyalar içermemesi sağlık açısından önemlidir.
 • Yatak örtülerinin her zaman kullanım amacına uygun seçilmesi gerekir. Örnek olarak özel günler için tercih edilecek olan yatak örtüsünün dantelli ya da saten modellerden seçilmesi doğru olur.
 • Bunun yanında günlük kullanım için seçilecek yatak örtülerinde de pamuklu ya da kapitone modellerin tercih edilmesi gerekir.
 • Ayrıca tercih edilen modelin yatak üzerinde kolay şekil alabilmesi ve bunun yanında ölçülerin yatak ebatları ile uyuşması hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmaması adına önemlidir. Çünkü yatağa göre küçük ya da büyük yatak örtüleri istenmedik görüntülerin ortaya çıkmasına ve yatağın sürekli karmaşık bir görüntüye bürünmesine neden olabilir.
 • Diğer yandan yatak örtüsü kumaşının da insan sağlığını tehdit etmeyeceği bir yapıda üretilmesi önemlidir. Uyku sırasında cildi tahriş etmemesi ya da alerji gibi durumların ortaya çıkmaması adına yatak örtüsünün kumaşı da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak karşımıza çıkar.
Bu ürünü sepete eklediniz:

Open chat