Pike Takımı

Filter

Pike Takımı

Pike takımı geçmişten günümüze pek çok farklı mekanda kendine yer edinmiş olan ev tekstili ürünlerinden biridir. Toplumların ihtiyaç ve yaşam koşullarına uygun çözümler üreten pike takımları, aynı zamanda birçok evde öne çıkan ve çok fazla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Evlerde dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından biri olması ve her mekana uygun alternatif çözümler üretmesi de pike takımlarının evlerimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ön plana çıkarır. Ev tekstili ürünlerinde başı çeken pike takımları, evlerde daha konforlu bir ortam hazırlanmasına ve bunun yanında şık görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Pek çok farklı renk ve desenleri ile dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Her yıl trend modellerin piyasaya sürüldüğü pike takımları birbirinden farklı seçenekleri ile bulunduğu her ortama uyum sağlar. Tabi bu aynı zamanda kullanıcıların seçimleri ile yakından alakalıdır. Genel olarak yatak odalarında kullanılan pike takımlarının, çevresinde bulunan eşyalar ile dekorasyon açısından uyumlu olması daha şık ve estetik görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle pike takımı seçerken bazı hususların göz ardı edilmemesinde yarar vardır.

Pike Takımı Modelleri  

Pike takımı modelleri, tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere iki farklı kategoride incelenebilir. Tek kişilik pike modelleri, genelde bekar yaşayanlar tarafından ya da misafir odalarında bulunan yataklar için uygun çözümler oluşturur. Bunun yanında otel, pansiyon ya da yurtlar için de tek kişilik pike takımlarının çok fazla tercih edildiğini ve kullanım amacına uygun alternatif çözümler sunduğunu söylemek doğru olur. Çift kişilik pike modelleri ise genelde evli çiftler tarafından tercih edilen ev tekstili ürünlerinden biridir. Özellikle pike takımı konusunda hassas olan pek çok ev hanımı, yatak odasında bulunan eşyalar ile pike takımının uyum içerisinde olmasını tercih eder. Bu nedenle kendi özel zevklerine uygun tasarım ürünleri üzerinde geniş çaplı incelemeler yaptıktan sonra pike takımına karar verir.

Pike Çeşitleri Nelerdir?

Her geçen yıl farklı ve trend modeller arasına yepyeni tasarımları ile giren pikeler, pek çok farklı çeşidi ile ön plana çıkar. Bu şekilde evlerde dekorasyonun bir parçası olmayı başarmış ve bunun yanında kadınların giderek daha fazla ilgi gösterdiği bir ev tekstil ürünü haline gelmiştir. Özellikle takım halinde satışa sunulan pike modelleri, pek çok kadının özen göstererek satın aldığı ürünlerden biridir. Bunların yanı sıra çeşitleri ve farklı tasarımları da pike modellerinin ilgi görmesinde etken rol oynar. Kullanılması düşünülen her alan için alternatif çözümler üreten pike modellerinin çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;
 • Pamuk pike modelleri
 • 3D baskılı pike modelleri
 • Polyester pike modelleri
 • Saten pike modelleri
 • Dantel ve işlemeli pike modelleri
 • Örgü ya da triko pike modelleri
Pike çeşitlerinin her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bunun yanında kullanım amaçları da yine kendi içinde farklılıklar gösterir. Tabi pike modelleri farklı renk ve tasarımlara sahiptir. Sade ve yalın bir dekorasyon düşünen kadınların tercihi genelde tek renk pike modelleri olur. Pastel renk tonlarında üretilen pikeler, genelde pek çok farklı ortama uyum sağlar ve şık görüntülerin oluşmasına yardımcı olur. Bunun yanında 3D baskılı özel üretimler ise yatak odasında tarz oluşturmak isteyenler için oldukça ideal ürünlerden biridir. Yan kısımlarında şerit halinde dantel bulunan pikeler ise çoğu zaman özel günlerde tercih edilir. Sünnet ya da düğün gibi özel günlerde dantel pike modelleri en çok kullanılan pike takımları arasında yer alır.

Pike Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pike takımları özellikle yatak odalarında istenen tasarımın oluşturulmasında ön planda yer alır. Bunun yanında dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından biri olması da yine pike seçiminde daha doğru bir tercih yapılmasının başlıca nedenlerinden biridir. Hal böyle olunca pike takımı alırken bazı önemli hususlara ve püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;
 • Pike takımı alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus kumaş kalitesi ve pike kumaşının dikimidir. Pike takımlarında kumaş kalitesi yıkama sonrasında çekme gibi durumların önüne geçmek adına önem taşır. Ayrıca doğal iplikten üretilmesi ve uyku sırasında cilde zarar verici etkenler barındırmaması gerekir.
 • Naylon ya da polyester içerikli kumaşlar ile üretilen pike modellerinden uzak durmak gerekir. Çünkü bu tür kumaşlar uyku sırasında çok fazla terleme meydana getirir ve aynı zamanda uyku bozukluklarına neden olur.
 • Eğer tercih edilen pike takımı günlük kullanım içinse pikenin sık sık yıkanması gerekeceği göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir seçim yapılmalıdır. Böyle bir durumda ise pamuklu pike modellerini tercih etmek ve pike kumaşının yüksek dereceli sıcaklıklarda herhangi bir sorun çıkarmadan yıkanabilmesi önemli bir konumda yer alır.
 • Pike takımı alırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise boyutlardır. Alınan pikenin yatak ölçülerine uyum sağlaması önemli bir konumda yer alır. Çok büyük ya da küçük olan pike takımları, yatak ile uyumsuz ve hoş olmayan görüntüler oluşturur. Özellikle standart dışı bir yatak için pike takımı alınacaksa gerekli ölçümlerin yapılması ve buna göre doğru bir karar verilmesi tavsiye edilir.
 • Pikeler genelde sıcak havalarda rahat ve konforlu bir örtü olarak kullanılır. Bu yüzden yatak odasında dekoratif açıdan uyumsuzluk meydana gelmemesi adına renk tonlarında ve desenlerde doğru bir seçim yapmak gerekir. Bu uyum perdeler, halı ya da yatak odasında bulunan mobilyalar ile eşleştirilebilir. Yatak odasında bulunan eşyalar ile uyumlu olan pike modelleri şık ve göz alıcı bir ambiyansın meydana gelmesine yardımcı olur.

Pike Takımlarında Standart Ölçüler

Pike takımları tek kişilik ve çift kişilik olarak üretilir. Buna göre her pike modelinin bazı standart ölçülere sahip olduğunu söylemek doğru olur. Pike modellerinde tek kişilik üretimler 150 x 220 cm pike, 160 x 240 cm çarşaf ve 50 x 70 cm yastık kılıfı şeklinde gerçekleştirilir. Çift kişilik takımlar ise 200 x 220 cm pike, 240 x 260 cm ve çarşaf ve 50 x 70 cm yastık kılıfı ölçüleri ile üretilir. Bu boyutlar genelde standart yatak ölçüleri için geçerlidir. Standart dışı yatak modelleri için özel ölçü ve ebatlarda üretilen pike takımı modellerine göz atmakta fayda vardır.

Pike Takımı Fiyatları

Pike takımı fiyatları genelde çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunlar kumaş kalitesinden tek ya da çift kişilik olmasına, dikim tekniğinden yazlık ya da kışlık olarak üretilmelerine kadar değişik şekillerde karşımıza çıkar. Pike fiyatları çoğunlukla ürün kalitesi ile yakından alakalıdır. Bunun yanında marka ve modeller de aynı şekilde fiyatlara etki eder. Ayrıca pike takımı içerisinde yer alan ek aksesuarlar ya da yastık kılıfı sayısı farklı fiyatlandırmaların ortaya çıkmasına tol açar. Bu nedenle daha net fiyat bilgisi için öncelikle nasıl bir pike takımı alınmak istendiğine karar verilmesi fiyatların aşağı yukarı belirlenmesine yardımcı olur.
Bu ürünü sepete eklediniz:

Open chat